MNOŽSTEVNÍ SLEVY! Objednejte více a zaplaťte méně!

Vývoj vakcíny během několika měsíců? Nežádoucí protilátky na HIV?

Vakcína proti onemocnění COVID-19 se stala žhavou debatou nejen ve všech mediích, ale i mezi lidmi. Je spolehlivá, když byla vyvinuta během pár měsíců a očkování je teprve na samém počátku? Co když se projeví nežádoucí účinky v budoucnu? Tyto otázky si klade většina populace. 

 

Přestože vláda plánuje zakoupit téměř 6 milionů vakcín, na základě provedeného dotazníku, by se údajně nechala očkovat pouze třetina Čechů. Přestože ministerstvo nabízí bezplatné očkování a vyzývá občany ke zodpovědnosti vůči druhým, zájem je minimální. Nechá-li se dobrovolně naočkovat jen třetina populace, berme také na vědomí, že vakcína není určena dětem, je tato cesta potom opravdu efektivní? 

 

I když vakcíny procházejí důkladnými fázemi testování a schvalování, obavy a pochyby jsou zcela pochopitelné, vzhledem k tomu, že vývoj proběhl ve velmi krátkém čase. Odborníci ale tvrdí, že vakcína byla realizována během několika měsíců díky tomu, že již vycházeli ze studií virů SARS a MERS. Nevíme ale, jaké dopady může mít na naše zdraví například za 5 - 10 let. Chybí nám mnoho dalších informací. Například zatím nevíme s jistotou, jak moc jsou účinné pro různé věkové kategorie. Ochrání nás pouze před nemocí nebo i před samotným nakažením? Jak dlouho nám vůbec tato ochrana vydrží? 

 

Momentálně je největší zájem o vakcíny od firem Pfitzer a AstraZeneca. Existují však desítky dalších firem provádějící své vlastní výzkumy. Jak můžeme tedy vědět, která z nich je pro nás nejvhodnější? Na výběr bohužel nemáme, vše je v rukou vlády ČR. Například v Austrálii, která plánovala zakoupit 51 milionů dávek od Queenlandské univerzity a firmy CSL, objevili problém při vývoji těchto vakcín. Přestože se u dobrovolníků vytvořily protilátky proti COVID-19, nalezli u některých i protilátky na HIV. Očkovaným vycházely na vir HIV pozitivní výsledky, přestože jiné testy výskyt tohoto viru v těle nepotvrdily. Dalším příkladem je francouzská firma Sanofi, zde se při vývoji odhalilo, že účinnost vakcíny je pro starší lidi velmi nízká.

 

Upozornění na vedlejší účinky přišlo také z Británie, kde již bylo zahájeno očkování proti koronaviru. Nedoporučují vakcínu Pfitzer těm, kteří v minulosti již zažili těžkou alergickou reakci. Problém se totiž objevil u dvou zdravotníků, u kterých byla po naočkování vyvolána alergická reakce, ta odezněla až po podání adrenalinu.

 

Je proto pochopitelné, že se lidí k očkování momentálně nehrnou.

8

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení